Det finns gott om turister i Malmö men många är inte typen man ser i Stockholm utan snarare vänner och släktingar på besök, affärsresande och de som tar en dagstur över sundet. Man slipper nackdelarna med den typ av turism man kan se i diverse turistmål i Europa.
Malmö i dag är betydligt coolare och livligare än det som fanns under Kockums kristid på 1980-talet när industrier fick läggas ner och staden var misskött. Det var då en arbetarstad på dekis. Numera väldigt annorlunda med kunskapsintensiv industri och universitet. Inget behov att besöka Köpenhamn då det mesta finns i Malmö och en svag danska krona är ett minne blott.
Nackdelen är förstås att staden är oerhört segregerad. De styrande i staden, socialdemokrater, vänsterpartister och miljöpartister, säkrar att många röstar på dem via stort intag av låginkomsttagare, t ex flyktingar och socialfall, som försörjs av de välmående stadsdelarna.