Ursprungligen postat av paggan
Haha, japp...typ två veckors semester per år och 12 timmars arbetsdag.
Men ärligt talat. Tyskland är riktigt bra att bo i om man tänker lite längre fram.
Föräldrarledigheten är 1.5 år. Får du tvillingar får du tre års ledighet direkt med bra mycket mer $$$ än i Svedala.
Staten ger också höga bidrag till familjer som vill bygga hus för att främja det.
Sen har arbetslösheten iofs varit rätt hög på sistone men det är på väg att bli bättre.
Möjligtvis får man mer Euro i Tyskland och inte dollar.
Å andra sidan är barnomsorgen inte så utbyggd där, det förutsätter att din fru vill vara hemma, annars har jag fått känslan av att förskolor är rätt dyra där.
Jag skulle absolut inte välja Tyskland i första hand, snarare (om man vill bo i Europa) t.ex. ett f.d. östland.
Det finns massor med bra sådana att bo i, som Polen, Baltstaterna, Ungern, Tjeckien, Slovakien, Slovenien är såna länder som jag personligen inte skulle tveka att bosätta mig i.
Dels är priserna på framförallt mat låga, det är länder i utveckling, mycket spännande och roligt tycker jag. Det händer nya saker hela tiden då de försöker anpassa sig till väst samtidigt som mycket gammalt kommunisttänk finns kvar, en utmaning för en västeurope kan jag ju säga.
Det är dessutom väldigt roligt att bo i ett land där befolkningen kämpar för förändringar och när man med egna ögon kan se dem genomföra det.
Fast det är ju vad jag tycker och skulle välja då.